Pompy Ciepła Olsztyn – MJ System
Czym jest pompa ciepła?
Najbardziej efektywnym, a tym samym najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, jest pompa ciepła. Pompy ciepła przetwarzają energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, grunt czy woda, na ciepło użytkowe. Ilość ciepła produkowana przez pompę ciepła jest kilkukrotnie większa niż ilość energii elektrycznej pobranej przez te urządzenia. Przy zasilaniu pompy ciepła z instalacji fotowoltaicznej produkującej prąd ze słońca, eksploatacja nie tylko nic nie kosztuje, ale jest również całkowicie bezemisyjna!
Możemy podzielić je na powietrzne i gruntowe w zależności na rodzaj dolnych źródeł ciepła:
- Powietrze (zewnętrzne lub wentylacyjne),
- Kolektor gruntowy pionowy (odwierty),
- Kolektor gruntowy poziomy,
- Woda powierzchniowa (pobór ciepła poprzez wymiennik lub bezpośredni pobór ciepła przy głębokości większej niż 2m),
- Woda ze studni (studnie tzw. czerpalne i chłonne)
Elementy i działanie pomp ciepła
Działanie pompy ciepła opiera się na dwóch podstawowych systemach: dolnego oraz górnego źródła ciepła. Dolne źródło odpowiada za pobieranie energii z zewnątrz, czyli w zależności od urządzenia z powietrza, gruntu lub wody. Górne źródło ciepła to system dystrybucji wytworzonej energii w budynku. Poza tym instalacja zawiera czynnik roboczy, który przekazuje ciepło pomiędzy systemami. Warto wiedzieć, że pompa ciepła może nie tylko ogrzewać pomieszczenia, ale również w upalne dni chłodzić je. Wystarczy odwrócić obieg.
DOLNE ŹRÓDŁA CIEPŁA
Powietrzne pompy ciepła
Pompy ciepła powietrze-woda zapewniają szczyt komfortu, wydajności i niskich kosztów energii! To rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze, tańsze oraz bardziej ekologiczne od kotłów gazowych, olejowych czy innych systemów elektrycznych. Pozwalają na nawet 80% oszczędności w wydatkach na ogrzewanie w porównaniu do grzejników elektrycznych. Zapewniają również komfort na najwyższym poziomie, nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach zewnętrznych! Pompa ciepła znajduje miejsce w różnych zastosowaniach. nowych instalacji i domów pasywnych do ekstremalnie niskich temperatur odnawiania i modernizacji przeznaczone dla domów z tradycyjnymi wysokotemperaturowymi grzejnikami
Gruntowe pompy ciepła
Gruntowe pompy ciepła pracują w systemie grunt – woda , to optymalne urządzenie do kompleksowego ogrzewania budynków i wody użytkowej. Oferuje komfort użytkowania i równomierną pracę niezależnie od warunków pogodowych. Temperatury gruntu pozostają niemal stabilne przez cały rok , co czyni grunt idealnym źródłem energii odnawialnej.
Gruntowa pompa ciepła pozwala zaopatrzyć cały dom w ciepłą wodę użytkową , zadbać o jego ogrzewanie , a gdy zajdzie potrzeba podgrzać wodę do basenu .
Dlaczego montaż pomp ciepła się opłaca?
Pompy ciepła to nowoczesne rozwiązanie dla budownictwa. Stosowane są od niedawna, jednak zdobywają coraz większą popularność. Dzieje się tak za sprawą rosnącej świadomości dotyczącej czerpania energii z odnawialnych źródeł i chęci ochrony środowiska.
- Pompa ciepła jest jedną z najbardziej niezawodnych technologii grzewczych (żywotność sprężarki to ok. 20-25 lat),
- Pompa ciepła funkcjonuje bez palnego paliwa w budynku,
- Pompa ciepła nie emituje szkodliwych spalin w budynku,
- Pompa ciepła jest zasilana prądem, można stosować ją w połączeniu z fotowoltaiką,
- Pompa ciepła obniża koszty ogrzewania (nawet ponad 50% w stosunku do spalania gazu lub oleju opałowego),
- Pompa ciepła to opłacalna inwestycja (amortyzuje się po kilku latach w stosunku do ogrzewania propanem, olejem, po około 10 latach przy ogrzewaniu gazem ziemnym),
- Pompa ciepła podnosi wartość rynkową budynku,
- Pompa ciepła nie wymaga specjalnego pomieszczenia, kotłowni,
- Pompa ciepła nie wymaga wykonania pomiarów spalin,
- Pompa ciepła nie wymaga podłączenia komina,
- Pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym,
- Pompa ciepła jest cicha w trakcie eksploatacji,
- Pompa ciepła jest niezwykle prosta w obsłudze,
- Pompa ciepła nie wymaga przyłącza gazu lub składu opału,
- Pompa ciepła może tanio i efektywnie chłodzić pomieszczenia,
- Pompa ciepła obniża emisję CO2, zużycie energii pierwotnej,
- Pompa ciepła korzysta z dużego udziału energii odnawialnej (ok. 70-75%),
- Pompa ciepła jest rozwiązaniem rekomendowanym przez Unię Europejską.
Koszty instalacji pompy ciepła
Ostateczny koszt systemu warunkowany jest różnymi czynnikami. Cena zależy również od wielkości budynku, w którym montowana jest pompa, jaką ma moc cieplną i ile energii będzie przetwarzać. Warto jednak pamiętać, że koszt instalacji jest jednorazowy, a gwarantuje wieloletnie oszczędności.
MJ System jest autoryzowanym instalatorem pomp ciepła Panasonic, Mitsubishi Electric
Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami już dziś!