Różnice pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi
- Szczegóły
Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne to ekologiczne rozwiązania. Różnią się pod kilkoma względami. Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, a kolektory służą do zmiany energii słonecznej na energię cieplną. Jak działają oba systemy i który z nich jest bardziej korzystny?
Kolektory słoneczne
Działają w ten sposób, że promienie słoneczne padają na absorber i zostają przekazane czynnikowi składającemu się najczęściej z glikolu i wody. I w ten sposób powstaje ciepła woda. Najbardziej wydajne są instalacje ustawione na południe. Działają tylko wtedy, gdy jest słońce, więc odnotowują straty w chłodne dni. W miesiącach od kwietnia do września możemy uzyskiwać ciepła wodę tylko z kolektorów. Należy przeliczyć czy instalacja kolektorów będzie opłacalna.
Panele fotowoltaiczne
Panele są zrobione z krzemu i dzięki jego właściwościom zmieniają promieniowanie słońca w darmową energię elektryczną. Uzyskany prąd wykorzystujemy w instalacjach domowych. Instalacja fotowoltaiczna pracuje zarówno w lecie jak i w zimie. W miesiącach kiedy jest mniej słońca produkuje mniej prądu. Ilość pozyskanej energii zależy m.in. od mocy całej instalacji, kąta nachylenia paneli oraz intensywności promieniowania.
Co wybrać?
Zarówno kolektory jak i panele fotowoltaiczne działają dzięki promieniom słonecznym. Instalacje montuje się na dachu. Kolektory służą wyłącznie do podgrzewania wody, a z paneli powstaje energia elektryczna. Panel cechuje dłuższa żywotność i odpowiednio dobrane potrafią nam zapewnić prąd dla całego gospodarstwa. Porównująca obie technologie panele są bardziej opłacalne.