Rodzaje pomp ciepła
- Szczegóły
Pompy ciepła to jeden ze sposobów na pozyskanie ciepła do ogrzewania budynku, czy też podgrzewania wody użytkowej, ale również w mniej standardowy sposób, jak np. utrzymania ciepłej wody w basenie, czy też czasowego lub okresowego chłodzenia pomieszczeń. Mogą one pracować samodzielnie lub w układzie hybrydowym. W dzisiejszym wpisie opiszemy, jakie występują rodzaje pomp ciepła i czym kierować się przy ich wyborze?
Pompy ciepła — bezemisyjny sposób na ciepło w domu
Zaletą pomp ciepła jest zdolność przetwarzania energii pochodzących ze źródeł odnawialnych, typu powietrze, grunt lub woda na ciepło użytkowe. Warto podkreślić, że ilość ciepła wytwarzanego przez te urządzenia jest kilkukrotnie większa od ilości energii oddawanej przez nie. Łącząc pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, koszty eksploatacji pomp ciepła maleją do zera, a co istotne produkcja ciepła staje się całkowicie bezemisyjna.
Jakie wyróżnia się rodzaje dolnych źródeł ciepła?
W zależności od rodzaju dolnych źródeł ciepła mówi się o pompach powietrznych (zewnętrznych lub wentylacyjnych), gruntowych pionowych (odwierty), gruntowych poziomych, a także wodnych. Pompy powietrzne to przede wszystkim komfort, wydajność i niskie koszty pozyskania energii, o wiele tańsze bardziej ekologiczne niż np. kotły gazowe, olejowe czy też elektryczne. Zapewniają nawet do 80% oszczędności w porównaniu do np. ostatniego sposobu ogrzewania domów. Gruntowne pompy ciepła oparte są na systemie grunt-woda, ich najwyższą zaletą jest niezależność od warunków pogodowych. Poza możliwością ogrzania domu można je używać do zaopatrzenia budynków w ciepłą wodę użytkową.
Okres zwrotu inwestycji w pompę ciepła zależy od wybranego źródła, które powinno być dobrane do charakteru działki. Najmniej kłopotliwe w montażu są pompy ciepła powietrzne, lecz ich efektywność dość mocno sprzężona jest z warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz. Pompy ciepła typu — woda/woda lub woda/powietrze korzystają z kolei z ciepła w wodzie gruntowej jako efektywnym dolnym źródle energii. Są one jednak opłacalne w obiektach o dużym zapotrzebowaniu na ciepło.