Na czym polegają systemy rekuperacji?
- Szczegóły
Nie da się ukryć, że współcześnie duża liczba osób prowadzi tryb życia, który zmusza do ciągłego przebywania w jakimś pomieszczeniu. Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej wzmocniła ten trend – to właśnie przez nią nie mogliśmy spędzać na zewnątrz tyle czasu, ile byśmy chcieli. W związku z tym, że wnętrza są przez nas intensywnie użytkowane, zachodzi potrzeba, aby były one odpowiednio dostosowane do długiego przesiadywania. Bezproblemowe funkcjonowanie w pomieszczeniach umożliwiają różnego rodzaju systemy – klimatyzacja, ogrzewanie, wentylacja. Jednym z procesów, który poprawia jakość pobytu we wnętrzu, jest również rekuperacja.
Wentylacja z odzyskiem ciepła
Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Proces ten ma więc zasadniczo dwa zadania. Z jednej strony wymienia zużyte powietrze na świeże i w ten sposób korzystnie działa na układ oddechowy. Nie da się bowiem ukryć, że powietrzem z wysoką zawartością tlenu oddycha się zdecydowanie lepiej niż tym, które jest nasycone wydzielanym przez organizm dwutlenkiem węgla. Ta druga okoliczność prowadzi do tak zwanego zaduchu, który nie jest korzystny ani dla aktywności fizycznej, ani dla pracy umysłowej.
Wentylowanie pomieszczeń nie jest jednak jedynym zadaniem rekuperacji. Jej drugim ważnym celem jest odzysk ciepła. W zwykłym systemie wentylacyjnym wraz z odprowadzaniem na zewnątrz zużytego powietrza dochodzi niestety do strat ciepła. Jest to szczególnie kłopotliwe w miesiącach zimowych, ponieważ przyczynia się do większych wydatków. Rekuperacja pozwala jednak cieszyć się świeżym powietrzem bez jednoczesnej utraty ciepła. Urządzenia, które przeprowadzają rekuperację, czyli, jak można się domyślić, rekuperatory, skonstruowane są bowiem tak, aby zatrzymywać energię cieplną we wnętrzu budynku. To znakomite rozwiązanie dla wszystkich, którzy obawiają się, że intensywna wentylacja spowoduje znaczne straty ciepła. Z rekuperatorem nie trzeba się o to martwić, a zamiast tego można się cieszyć świeżym i ciepłym powietrzem.